Lawn Tennis i jego zasady

okładka_lawn tenis026Pierwszą publikację,której fragmenty prezentujemy, ma liczący 117 lat (!) podręcznik tenisowy „Lawn Tennis i jego zasady” wydany w Warszawie w 1896 r.  Na pierwszej stronie podręcznika znajdziemy  napisaną po rosyjsku notkę  carskiego cenzora o dopuszczeniu do publikacji – takie to były czasy!  Na kolejnych niespełna 90 stronach znajdziemy dokładny opis zasad gry, sprzętu, a także techniki, taktyki i strategii gry, oraz całkiem praktyczne porady dotyczące systemów rozgrywkowych. Pomimo swych 117 lat, zawarte w książce treści brzmią wyjątkowo świeżo i aktualnie. Tenis przez ten czas zmienił się mniej niż może nam się wydawać. Jak się również okazuje, nasi przodkowi bardzo doceniali zalety uprawiania sportu i mieli świadomość zbawiennego wpływu ruchu na zdrowie o czym może świadczyć poniższy fragment książki:

„Ciągły ruch, w którym grający pozostawać musi (….), obejmujący nie pewne li tylko organa lub mięśnie, lecz całą figurę gracza, a zasadzający się na bieganiu naprzód lub w tył mety i to w najrozmaitszym tempie , na podrzucaniu i i odbijaniu piłki w różnych pozycjach ciała i przy pomocy mniej lub więcej skomplikowanych poruszeń, na podskokach wreszcie tak często praktykowanych przy uderzeniach „smash-volley”, stanowi sam przez się wyborną gimnastykę, nie tylko rozwijający wyśmienicie cały układ mięśniowy, lecz i nadający całej postawie gibkość, zręczność i pewność poruszeń.”  

Zasady gry:

lprzepisyawn tenis009

lawn tenis008

Ubiór i sprzęt

strój_lawn tenis010 strój_lawn tenis011

 

 

 

sprzęt_lawn tenis013Rzuty (czyli zagrania)

podawanie_lawn tenis019 podawanie_lawn tenis020podawanie_lawn tenis021half voley_lawn tenis022 half voley_lawn tenis023half voley_lawn tenis024

  • Rankingi ATP i WTA

    Rankingi ATP i WTA
  • Graj w debla…lepiej!

  • Budowa rakiety