Trwałość naciągu

Dawno, dawno temu założyłem naciąg…

Jak długo struny naciągu w rakiecie utrzymują swoje  parametry jakościowe tj. siłę z jaką zostały naciągnięte? Nie grałem swoją rakietą 2 miesiące, mimo to naciąg wydaje mi się całkiem twardy, nie wymagający wymiany…

To zależy od kilku czynników. Na początek pytanie – na jakim poziomie grasz? Jeżeli jesteś graczem początkującym, to będziesz tolerował większą zmianę napięcia strun niż gracz średniozaawansowanych, lecz tylko dlatego, że początkujący rzadko kiedy w ogóle zauważają zmiany w sile naciągu. Więc jeśli dopiero zaczynasz, dwumiesięczny naciąg będzie dla Ciebie w sam raz do poprzebijania piłki. Ale jeśli grasz już jakiś czas, a sądzę że tak właśnie jest, to przed pójściem na kort, radzę zmienić naciąg.

Dlaczego? Uzasadnienie jest więcej niż proste – wraz z upływem czasu naciąg traci swoje napięcie, czyli im dłużej naciąg jest w rakiecie, tym mniejsza siła napinająca jego struny. Napięcie strun spada najszybciej w ciągu pierwszej godziny po naciągnięciu i będzie spadać dalej nawet bez jednego uderzenia piłki. Proces ulegnie znacznemu przyspieszeniu, gdy zaczniemy grać na korcie, uderzając wielokrotnie piłkę i zwiększając siły działające na naciąg. Konsekwencją powyższego procesu jest to, że Twój naciąg po 2 miesiącach utracił najprawdopodobniej połowę swego napięcia początkowego, a jeżeli jest to naciąg poliestrowy jednordzeniowy  to pewnie jeszcze więcej (wyjątek to naciąg naturalny, który jest najlepszy pod tym względem , pozostaje elastyczny i utrzymuje napięcie bardzo dobrze i bardzo długo) Więc przed wejściem z powrotem na kort, wymień naciąg. Jeżeli traktujesz swoją grę poważnie, naciągaj rakietę regularnie co 10 do 15 godzin gry jeśli używasz poliestru, a kilka godzin dłużej, jeśli używasz naciągu nylonowego lub wielowłóknistego.  Biorąc pod uwagę ograniczenia budżetu jaki zamierzasz przeznaczać na tenis, można śmiało przyjąć zasadę, że naciąg w rakiecie należy wymienić tyle razy w roku, ile godzin tygodniowo grasz w tenisa. O ile, rzecz jasna, wcześniej nie pęknie. I moja dobra rada – staraj się nie używać strun jednordzeniowych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na we wpisach w kategorii „sprzęt”.