Co tłumi tłumik…

Większość grających w tenisa gra rakietami z zamontowanym pomiędzy strunami  gumowym tłumikiem drgań.. Czy warto go używać?  Czy chroni przed urazami lub kontuzjami ? Gdzie dokładnie powinno się go umieszczać?

*****

Używanie tłumików, jak każdego sprzętu tenisowego, jest kwestią osobistych preferencji. Jeżeli ktoś uważa, że tłumik przyczynia się do jego lepszej lub bardziej komfortowej gry, to powinien takiego tłumika nadal używać. Należy jednak pamiętać, że tłumi on jedynie drgania strun, a nie wibracje ramy. Dzięki temu, tłumik wycisza jedynie dzwięk powstający przy uderzeniu piłki o naciąg i to prawdopodobnie jest najbardziej znaczący aspekt korzystania z tego gadżetu. Tak więc to, czy używamy tłumika czy nie, będzie wpływało na nasze doznania słuchowe w trakcie gry. Istnieją opinie, że w zależności od typu tłumika wydawany przez struny dźwięk ten jest mocniejszy lub słabszy. I tak, jeżeli stosujemy tłumik typu „robak” (czyli taki podłużny przeplatany przez struny) będzie skuteczniej tłumił drgania niż „guzik” (zwykle okrągły, umieszczany na dwóch środkowych strunach).

Jednak należy obalić mit, że tłumik ochroni naszą rękę przed ewentualnymi kontuzjami. Niezależnie jaki tłumik _N6A4692wybierzemy, nie ma co liczyć na to, że przestanie nas boleć łokieć,  zwiększymy trwałość strun lub zwiększymy rotację piłki. Tłumik będzie jednak pozytywnie wpływać na naszą percepcję  czucia rakiety w momencie zetknięcia piłki z naciągiem.

Należy również wspomnieć o tym, co mówią przepisy o używaniu tłumików.

Zgodnie z zasadami gry w tenisa, tłumik drgań musi być umieszczony poza miejscami krzyżowania się strun naciągu. Aby więc przestrzegać tej zasady, skutecznie tłumić wibracje i ograniczyć szansę na uderzenie piłki w sam tłumik, najlepiej mocować go na naciągu tuż powyżej serca rakiety poniżej miejsca krzyżowania się strun (pod ostatnią poprzeczną struną).

Podsumowując: niesłuszna jest wiara w prozdrowotne działanie tłumików. Wyciszają one, często irytujący,  dżwięk generowany przez struny. Natomiast to co przyczynia się do kontuzji, to drgania i wstrząsy ramy rakiety, których kilkugramowy kawałek gumy niestety nie może wytłumić.

Poza tym pamiętajcie! Zgodnie z przepisami, jeżeli w trakcie gry tłumik Wam wypadnie i uderzy w siatkę lub wyląduje na stronie przeciwnika stracicie punkt!