Sztywność rakiety

Czy Twoja rakieta jest elastyczna czy sztywna?

Możesz to sprawdzić w poniższej tabeli. Sztywność rakiety określa współczynnik sztywności – im wyższy, tym rakieta bardziej sztywna. Co nam mówi ten współczynnik? Określa on w jakim stopniu rakieta ulega odkształceniu w trakcie zderzenia z piłką. Elastyczna rakieta ulega większemu odkształceniu, co oznacza że większa ilość energii uderzenia zostaje zaabsorbowana przez rakietę niż gdyby piłka została uderzona przez rakietę sztywną, która ulega odkształceniu w mniejszym stopniu. Jak to wpływa na grę? Rakieta elastyczna daje więcej kontroli, natomiast rakieta sztywna pozwala na mocniejsze uderzenie, ponieważ nie jest tracona energia na odkształcenie rakiety.

Rakiety elastyczne mają zazwyczaj cienkie ramy (19-23 mm), natomiast rakiety sztywne mają  ramy grube (24-30 mm).

Rakiety elastyczne są z reguły przeznaczone dla graczy zaawansowanych – są zwykle cięższe, z balansem przesuniętym w kierunku rączki, mają mniejsze główki, co powoduje, że generują mniejszą moc, wymagają dłuższego zamachu i nie wybaczają błędów w przypadku niecentrycznego trafienia.

Rakiety sztywne docelowo przeznaczone były dla graczy początkujących i średniozaawansowanych, jednak ten podział w ostatnich latach się zaciera. Niemal wszystkie rakiety Babolata należą do rakiet sztywnych, jednak to nie przeszkadza topowym graczom grać właśnie tymi rakietami.

Należy pamiętać jednak o tym, że nie mniej ważnym elementem sprzętu jest naciąg rakiety.  O naciągach czytaj więcej

Zestawienie danych technicznych najnowszych rakiet tenisowych

dane tech rakiet