Krycie kortu

Umiejętność krycia kortu to podstawowa umiejętność taktyczna w tenisie. Polega ona na  wyborze takiego miejsca ustawienia się na korcie, z którego będziemy mieli szanse (choćby teoretyczne) na dojście i odegranie każdej piłki zagranej przez przeciwnika.  Aby to zrozumieć, przyjrzyjmy się przykładowi.

Z narożnika  forhendowego zagraliśmy po krosie w narożnik forhendowy przeciwnika (rysunek 1). Nasz przeciwnik może więc odegrać piłkę po linii w nasz narożnik bekhendowy albo zagrać po krosie.

W którym miejscu należy się znajdować, aby zapewnić najlepsze krycie kortu?

krycia kortuZ punktu widzenia przeciwnika, optymalnym kierunkiem odegrania piłki byłoby zagranie wzdłuż linii bocznej do narożnika bekhendowego lub po krosie w narożnik prawego kara. Tak więc biorąc pod uwagę ten fakt, aby zapewnić najlepsze krycie kortu, na odpowiedź przeciwnika należy czekać znajdując się nieopodal linii końcowej, lecz w odległości  równo oddalonej od dwóch skrajnych kierunków zagrań przeciwnika (niebieska linia przerywana) Pozostanie na środku linii końcowej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku zagrania po krosie mamy do pokonania dłuższy, wymagający więcej czasu i energii, odcinek drogi, niż w przypadku prawidłowego ustawienia.  Przeciwnik może z tego skorzystać, zagrywając na tyle mocno, że w ogóle nie zdążymy dotrzeć do miejsca, skąd można skutecznie odegrać  piłkę.

Rysunek 2 prezentuje podobną sytuację, gdy piłka znajdzie się w bekhendowym narożniku przeciwnika.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, w jakiej odległości od linii końcowej  powinniśmy się znajdować aby najlepiej pokryć kort. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Zależy to w głównej mierze od długości naszego zagrania. Jeżeli nasza piłka jest długa i trzyma przeciwnika daleko od linii końcowej, możemy stać blisko linii końcowej. Jeżeli piłka jest krótka – zróbmy krok lub dwa w tył.krycia kortu2

Dobre krycie kortu determinuje więc skuteczność zarówno naszej gry, jak i gry przeciwnika. Bez dobrego krycia kortu nie ma dobrej obrony. Bez dojścia na czas do piłki nie będziemy mogli skutecznie zaatakować przeciwnika. Musimy nie tylko pilnować się przed popełnianiem błędów w kryciu kortu, ale również powinniśmy dostrzegać te błędy u naszego przeciwnika. Pozwoli to nie tylko dobrze bronić naszą połowę kortu, ale również otworzy nam możliwości zdobywania punktów w ataku. Jednocześnie należy pamiętać, że piłka długa, grana pod linię końcową zawęża przeciwnikowi możliwości taktyczne rozegrania piłki. Tematowi zagrywania piłki w poszczególne strefy kortu i idącym za tym konsekwencjom taktycznym poświęcona jest następna jest następna część „Taktyki”.

 

Polecane video na temat krycia kortu – kliknij tutaj lub tutaj

 

  • Rankingi ATP i WTA

    Rankingi ATP i WTA
  • Graj w debla…lepiej!

  • Budowa rakiety