Tenis 10 lub mniej

Twoje dziecko ma 10 lat lub mniej i chciałabyś lub chciałbyś , żeby uczyło się tenisa? W takim razie najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka to szukać klubu tenisowego realizującego program Tenis 10.

A co to jest Tenis 10? O założeniach programu  pisze Jacek Multan, trener tenisa, specjalizujący się w nauce tenisa dla dzieci.

Program szkolenia dzieci TENIS 10

Od kilku lat (2010 roku) ITF (International Tennis Federation) i PZT (Polski Związek Tenisa) wprowadza i  rozpowszechnia w Polsce nowy program o nazwie Tenis 10. Celem programu jest przede wszystkim ujednolicenie systemu szkolenia i tenisowej rywalizacji dzieci do lat 10, a także, poprzez zmianę procesu nauczania, zachęcenie do rozpoczęcia tenisowej przygody jak największej liczby dzieci.

„Tenis 10” to program, który wprowadza mniejsze korty, mniejsze rakiety, wolniejsze piłki, ułatwia szybsze i przyjemne opanowanie podstawowych umiejętności techniczno – taktycznych poprzez dostosowanie zasad gry do psychofizycznych możliwości dzieci. Podane w uporządkowanej metodycznie formie oraz atrakcyjnej oprawie sprawia, że już ponad 180 klubów w Polsce realizuje ten program.

Główne założenia programu „Tenis 10”

Szkolenie dzieci zostało podzielone na cztery etapy, symbolizowane czterema kolorami:

Dzieci najmłodsze (4-6 lat) – poziom niebieski

Dzieci w wieku 7 – 8 lat – poziom czerwony

Wiek 9 lat – poziom pomarańczowy

Dzieci do 10 lat – poziom zielony

Powyżej dziesiątego roku życia zawodnicy grają na pełnowymiarowym korcie piłkami twardymi.

tenis 10 wykres

Na każdym poziomie wtajemniczenia tenisowego mamy odpowiednio dopasowane wymiary kortu, rozmiar rakiet, twardość i wielkość piłek, jak i oczywiście metody pracy z dziećmi. Nie jest tak jak kiedyś, że to dziecko musiało dostosowywać się do reguł gry. Wchodziło na kort i rozpoczynało grę z trenerem szybkimi i twardymi piłkami  na korcie singlowym. Obecnie tenis jest dostosowywany do wieku dzieci, ich możliwości motorycznych i  rozwoju cech fizjologicznych (wysokości, szybkości i siły).

Zalety programu Tenis 10:

  • Dzięki stosowaniu nowoczesnej metodyki, dostosowaniu zasad i wszelakich wymiarów do możliwości fizycznych, dzieci mają możliwość szybszego opanowania umiejętności wymiany piłki z partnerem. Dzieci od początku grając z partnerem realizują swoje oczekiwania – chcąc przede wszystkim bawić się grą, a nie tylko ćwiczyć.
  • Uczestnicząc w treningach dzieci od początku mają poczucie samorealizacji i sukcesu. Czują się pewniej na korcie, ponieważ dzięki ułatwieniom mogą realizować nawet trudne zadania, co zwiększa ich motywację i przyspiesza proces uczenia się.
  • Gra z niewielkiej odległości (która jest stopniowo zwiększana w miarę dokonywanych postępów) z zastosowaniem lżejszego sprzętu sprawia, że u ćwiczących nie powstają lub szybko zanikają nadmierne napięcia mięśniowe, co z kolei sprawia, że gracz uczy się od początku poprawnej techniki.
  • Dzięki grze rozwijana jest nie tylko technika, ale także koordynacja ruchowa, umiejętności taktyczne i mentalne.
  • Stosowanie prezentowanego systemu wspiera rozwój tenisa zarówno na poziomie krajowym, jak i klubowym, ponieważ:

– jest dla dzieci atrakcyjny w odbiorze  i niedrogi dla rodziców (koszty uczestnictwa rozkładają się na całą grupę), a kluby otrzymują  nowych zawodników;

– pomaga organizować atrakcyjne turnieje dla wszystkich uczestników zajęć.

 

Dlatego zachęcamy wszystkich: trenerów, właścicieli klubów, a także rodziców do uczestnictwa w nowoczesnym procesie nauczania tenisa dla najmłodszych. Pomaga on w łatwy, przyjemny i skuteczny sposób wprowadzić dziecko w świat tenisa, świat sportu. Wsparcia udziela Polski Związek Tenisa, dostarczając materiałów szkoleniowych i metodycznych.

 

Chesz zapoznać się ze szczegółami programu ? – kliknij tutaj