Rozszyfruj rywala

Zapewne każdy grał kiedyś z przeciwnikiem, który miał  wyjątkowo niewygodny i trudny dla nas styl gry. Dużym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku graczy klubowych, są zawodnicy z dobrze opanowanymi umiejętnościami gry defensywnej. Styl defensywny cechuje się grą w zza linii końcowej, dobrym poruszaniem się po tej linii, częstym zagrywaniem wysokiej lub „martwej” piłki oraz tym, czego tenisiści nie lubią najbardziej, czyli wymuszaniem ofensywnych błędów. Wielu z nas pamięta zapewne pojedynki z graczami, którzy do perfekcji
opanowali sztukę obrony, odgrywającymi każdą piłkę, odpowiadającymi na każde nasze zagranie  głębokimi lobami padającymi w końcówkę kortu, cierpliwie biegającymi do każdej piłki. O ile nie mamy dobrze opanowanych umiejętności smeczowania i atakowania wysokiej, stojącej piłki, przeciwnik taki może być rzeczywiście bardzo trudny do pokonania.  Zamiast opanowania i czujności, pojawia się niecierpliwość i irytacja oraz pragnienie jak najszybszego skończenia punktu. A to już jest najkrótsza droga do błędów, rzecz jasna naszych błędów, i sposób na szybkie skończenie (czytaj: przegranie) meczu.  J&S cup 2007 032

W takich okolicznościach swoją porażkę zwykliśmy wtedy przypisywać „niesportowej”, wręcz niehonorowej postawie rywala, a jego samego deprecjonujemy  jako tenisistę. Taka logika (lub raczej jej brak) zbudowana na emocjach przysłania racjonalne podejście do tej sytuacji. Jest wiele sposobów na pokonanie takiego przeciwnika, ale ich nie znajdziemy, dopóki nasze myśli koncentrujemy na tym,  jak „zły” jest nasz rywal.

Jeżeli styl gry przeciwnika stwarza Ci problem, to najważniejszymi  rzeczami, z którymi należy walczyć, jest frustracja,  emocjonalna ocena rywala i negatywne podejście do gry. To właśnie te złe emocje produkują błędy  i przysłaniają racjonalne środki zaradcze.

A środki zaradcze to przede wszystkim więcej ćwiczeń treningowych i rozwijanie umiejętności potrzebnych do skutecznej walki z rywalem. Jeśli masz niepewny smecz, trenuj dotąd, aż rozwiniesz uderzenie, któremu w pełni będziesz mógł zaufać.

Inne podejście do tematu to zaakceptowanie stylu przeciwnika i “polubienie” długich wymian. Należy pamiętać, że to nasza niecierpliwość gra na korzyść naszego przeciwnika, a jego sukces tak naprawdę  zależy  od naszego pośpiechu, żeby skończyć punkt, czego rezultatem są mnożące się błędy. Ostatnią rzeczą, której pragnąłby nasz przeciwnik, to wdanie się w przeciągające się wymiany i długi, wyczerpujący fizycznie i psychicznie  mecz. Aby wyrabiać niezbędną do takiej gry cierpliwość, trenujcie długie wymiany i „trzymanie piłki w korcie”, natomiast unikajcie pokusy szybkiego kończenia punktu.

Innym stylem, który sprawia wielu graczom kłopoty, to kojarzony zwykle z wysokimi, silnymi tenisistami, styl „serve – and –  volley”. Skuteczność w zdobywaniu punktów przez grających nim  tenisistów potrafi doprowadzić returnujących zawodników do rozpaczy i poczucia bezsilności. Analizując na chłodno ten problem, zamiast ulegać frustracji, można znaleźć skuteczne rozwiązania, które przynajmniej częściowo pozwolą zneutralizować tych groźnych przeciwników. I tak, jeżeli gracie z zawodnikami, których serwis nie jest nadzwyczaj mocny, stawajcie do returnu nieco bliżej niż zwykliście to do tej pory robić. W ten sposób będziecie ćwiczyć refleks oraz mieli okazję przyzwyczaić się do szybko lecącej piłki i krótkiego czasu reakcji. Jednocześnie pracujcie nad głębokim plasowaniem returnów i lepszą antycypacją kierunku serwisu.

Tak więc podsumowując te krótkie rozważania, jeżeli chcemy być bardziej skuteczni na korcie i nauczyć się grać i wygrywać z tenisistami grającymi różnymi, często niewygodnymi, „nie leżącymi” nam stylami gry, pamiętajmy o kilku ważnych wskazówkach:

1)     nie ulegajmy emocjom, zachowajmy spokój, bądźmy racjonalni

2)     zastanówmy się, jaki element stylu gry rywala stwarza nam problem i

3)     wybierzmy i stosujmy ćwiczenia na poprawę tego elementu gry lub zmieńmy swoje mentalne podejście do problemu, które pozwoli na zniwelowanie powstałych trudności .

Jeśli zastosujecie ten schemat postępowania, nie będzie już przeciwników, których styl gry będzie budził złe myśli, które prowadzą do porażki.