Gra obronna

_N6A9277Passing shoty i loby to defensywna broń tenisisty. Sekwencje zagrań prezentowane na tej stronie pozwolą Wam z obrony przejść do ataku.

W większości przypadków, powinno się traktować passing shota jako zagranie na dwa tempa. Pierwszy krok to silne, możliwie niskie zagranie, takie, aby przeciwnik odpowiedział słabym wolejem, po którym następuje drugie zagranie i łatwe minięcie.

Zagrywając passing shota, powinniśmy celować jak najniżej nad siatką. Stosując dodatkowo  topspin, możemy skierować trudną do odebrania piłkę pod nogi stojącego pod siatką rywala, a grając loba, dzięki topspinowi utrzymamy piłkę w korcie.

Jeżeli przeciwnik atakuje i  rozrzuca nas po korcie, odpycha wysokimi piłkami od linii końcowej lub musi grać pod słońce, kontra zagrana wysokim lobem w najodleglejszą część kortu może być najbardziej efektywną bronią. Lob da nam czas na pozbieranie się i na powrót na pozycję, z której będziemy mogli zaatakować. Lobem przegonimy również przeciwnika z pozycji wolejowej przy siatce.  Passing shot najskuteczniej działa, gdy przeciwnik  jeszcze nie zajął pewnej pozycji przy siatce i jeszcze nie jest w pełni gotowi do zagrania wolejem, lub też po prostu gra wolejem nie jest jego mocną stroną. Aby nie dać przeciwnikowi  zbyt dużo czasu na reakcję, passing shot powinien być zagrany z wnętrza kortu lub też gdy mamy wiatr w plecy.

Natomiast loba gramy gdy nasz przeciwnik znajduje się przy siatce, a smecz nie jest jego najlepiej wytrenowanym uderzeniem. Wiatr wiejący w naszą stronę lub słońce świecące przeciwnikowi w twarz będą naszymi sprzymierzeńcami w tym zagraniu.

Mijać po linii czy po krosie?

Nie ma jednej odpowiedzi. Każdy wariant ma swoje zalety i wady.

Passing shot zagrany po krosie ma następujące zalety:

 • piłka przelatuje nad siatką w najniższym jej miejscu – mamy większy margines ewentualnego błędu oraz łatwiej jest zagrać piłkę pod nogi przeciwnika;
 • w przypadku przechwycenia passing shota przez przeciwnika, ma on utrudnione zagranie kątowe, odwrotnie niż w przypadku przechwycenia piłki zagranej po linii.

 

Natomiast grając passing shota po linii, musimy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • piłka będzie lecieć nad najwyższą częścią siatki – trzeba grać wyżej,
 •  w porównaniu do zagrania po krosie, gdzie piłka grana jest pod raczej ostrym kątem, zagranie po linii daje większy margines błędu, ponieważ mamy przed sobą całą długość kortu. Przy krosie mamy znacznie mniej miejsca,
 •   piłka zagrana po linii  mija przeciwnika szybciej niż piłka zagrana po krosie (ma krótszą drogę do przebycia)
 •  należy jednak pamiętać, że przeciwnik stojący przy siatce najlepiej wykona woleja z piłki zagranej po linii – takie właśnie uczy się woleja, w taki sposób trenuje większość zawodników.

Podsumowując: jeżeli gramy passing shota z piłki znajdującej się blisko środka kortu, zagrywamy po linii. Jeżeli piłka jest bliżej linii bocznej, możemy zagrać po linii lub po krosie. Decyzję, który wariant wybrać, musisz podjąć sam, oceniając umiejętności wolejowe przeciwnika oraz aktualną sytuację na korcie.

————————————————————————

Poniżej przedstawiamy sekwencje gry obronnej.

(Approach shot – zagranie atakujące, po którym zawodnik od razu idzie do siatki, aby zagrać woleja, którym zakończy wymianę i zdobędzie punkt)

1.

Gdy przeciwnik zagra głęboki approach shot po krosie, 

w odpowiedzi zagraj passing shota po krosie. Masz szansę zagrać dochodzącemu do siatki przeciwnikowi piłkę „za plecy”

approach shot deep crosscourt
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
2.

Gdy przeciwnik zagrywa krótki, slajsowany „approach shot” blisko  linii bocznej na nasz bekhend,
odpowiedz zagrywając w dwóch ruchach. Najpierw odegraj piłkę krótkim, miękkim krosem. Spodziewaj się słabej odpowiedzi wolejem, do którego powinieneś zdążyć, aby zagrać łatwego passing shota.
against short sliced bh

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
3.

Gdy przeciwnik zagra niezbyt mocny approach shot po linii
w odpowiedzi graj passing shota po krosie. Nie czekaj, zaatakuj piłkę jak najwcześniej, gdy się wznosi po koźle.
againt a a moderate approach down the line

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
4.

Gdy przeciwnik zagrywa „approach shot” wzdłuż linii na nasz forhend…
odegraj piłkę mocnym, niskim topspinem, również po krosie. Musisz odegrać piłkę wcześnie, gdy piłka jest jeszcze wznosząca, żeby zdążyć, zanim przeciwnik dojdzie do siatki.

approach shot down the line

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
5.

Gdy przeciwnik zagrywa slajsowany, głęboki „approach shot” na twój bekhend
odpowiedz zagrywając w dwóch ruchach. Najpierw odegraj piłkę po linii. Spodziewaj się woleja na twój forhend w wolną część kortu. W następnym ruchu zagraj passing shota również po linii w bekhendowy narożnik kortu przeciwnika.

two shot pass backhand 1.

.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
6. 

Gdy przeciwnik zagrywa „approach shot” wzdłuż linii na nasz forhend…
odpowiedz zagrywając w dwóch ruchach. Najpierw odegraj piłkę mocno i nisko nad siatką, również po linii na bekhend przeciwnika. Spodziewaj się słabej odpowiedzi wolejem na środek. Wtedy zagraj passing shota po krosie na lewą stronę przeciwnika.
 two shot pass down the line

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
7.

Gdy przeciwnik zagrywa „approach shot” na środek
 odpowiedz zagrywając w dwóch ruchach. Najpierw odegraj piłkę mocno i nisko nad siatką, wprost na przeciwnika, aby ograniczyć kąty pod którymi mógłby zagrać wygrywającego woleja. W następnym ruchu zagraj passing shota w któryś z narożników kortu przeciwnika.

two shot pass down the middle.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
8.

Gdy przeciwnik zagra krótki, słaby wolej
w odpowiedzi zagraj celując w prawe biodro przeciwnika. Spodziewaj się w  odpowiedzi zagranego odruchowo, słabego woleja. Potem możesz łatwo minąć przeciwnika passing shotem

short volley1..

.

.

.

..

.

.

.

 

.

.

.

9.

Gdy przeciwnik zagrywa „approach shot” na Twój bekhend… 

odpowiedz passing shotem po linii. Jeżeli przeciwnik przechwyci piłkę wolejem, zagra zapewne po krosie w otwarty kort. Rusz tam zawczasu i zagraj loba z topspinem na bekhend przeciwnika.
approach on bh defensive lob
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
10.

Gdy przeciwnik zagrywa wyrzucający „approach shot”
 odpowiedz obronnym lobem, kierując go w najdalej położone miejsce kortu (aby mieć jak największy margines błędu). W ten sposób zyskasz czas, aby się „pozbierać” i ustawić na korcie przed kolejnym zagraniem.
defensive lob

 • Rankingi ATP i WTA

  Rankingi ATP i WTA
 • Graj w debla…lepiej!

 • Budowa rakiety