Wolej / passing shot

Zbiór ćwiczeń doskonalących grę przy siatce, istotne szczególnie dla deblistów

Aby powiększyć obrazek , kliknij go

1. Wolej z forhendu

Dla początkujących i średniozaawansowanych.

Zawodnicy stoją przed linią serwisową. Trener podaje piłkę do gracz 1, ten gra na wprost do gracza 2 (tak aby piłka odbiła się o kort), po czym atakuje siatkę, aby skończyć wymianę forhendowym wolejem. Po 6-10 zagraniach, zmiana zawodników.
Wskazówki dla trenera: to jest ćwiczenie uczące woleja dynamicznego, w ruchu. Należy więc zwracać uwagę na pracę nóg i utrzymanie przez gracza balansu ciała w trakcie zagrania.
wolej_1
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
2. Gra na 1/2 kortu

Doskonałe ćwiczenie na refleks oraz wyrobienie nawyków potrzebnych do gry
przy siatce.
Zawodnicy grają na połowie kortu  (od linii bocznej do serwisowej) i rozpoczynają grę podaniem „z dołu”, stojąc na linii serwisowej.  Ich zadaniem jest zdobycie punktu z woleja, półwoleja lub loba. Punkt zdobyty po odbiciu się piłki w karze nie liczy się. Wskazówka dla trenera: zwróć uwagę, aby zawodnicy byli podczas wymian w ruchu, na palcach nóg, i po każdym woleju zbliżali się do siatki, aby zagrać piłkę kończącą.
wolej_gra na 1-2 kortu
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
3.  Dwa woleje
Trener nagrywa po dwie piłki: pierwsze zagranie wolejem następuje w okolicach linii serwisowej, po czym zawodnik powinien dobiec do siatki, aby zagrać następnego woleja. Trener powinien zwrócić uwagę na prawidłowe poruszanie się po korcie, na zatrzymanie się i naskok przed wolejem. Obydwa woleje powinny być zagrane możliwie głęboko. Każdy zawodnik ma 5-7 prób.
wolej_pierwszy i drugi wolej
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
4. Półwolej  

Zawodnik 1 gra głęboką  piłkę, tak żeby lądowała pomiędzy linią serwisową a końcową. Zawodnik 2 odgrywa piłki  stojąc wewnątrz kortu – nie wolno mu przekroczyć linii końcowej. Zmiany co 30 sekund na znak trenera.
półwolej
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
5. Jo-jo
Ćwiczenie dla zaawansowanych. Nazywa się JO-JO, bo zawodnik musi na przemian skracać i wydłużać dystans do siatki. Trener podaje najpierw krótką piłkę, potem loba. Z krótszego dystansu zawodnik ma zagrać najpierw wolej (półwolej), zaś z dłuższego odegrać następną piłkę smeczem. Potem znów wolejem i znów smeczem.
wolej_smecz_koperta
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
6. Passing shot plus wolej
Trener podaje piłkę zawodnikowi 1, który ma zagrać woleja na środek kortu, wprost na zawodnika 2. Ten ma za zadanie minąć partnera stojącego przy siatce. Zawodnik 1 stara się przechwycić wolejem lecącą piłkę, kierując ją tym razem do którejś z bocznych linii.
Trener powinien zwracać uwagę na możliwie niskie zagranie piłki nad siatką przy passing shocie, natomiast zawodnik stojący przy siatce powinien być w gotowości do woleja, czyli z uniesioną na wysokość oczu główką rakiety, poruszając się na palcach nóg.
passing shot i wolej
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
7. Passing shot po linii
Trener podaje piłkę zawodnikowi 1, który ma zagrać woleja, celując w narożnik forhendowy. Zawodnik 2 ma za zadanie minąć partnera stojącego przy siatce passing shotem granym wzdłuż linii bocznej.
Każdy z zawodników gra 15-20 piłek, następnie zmiana.
Trener powinien zwracać uwagę na możliwie niskie zagranie piłki nad siatką przy passing shocie, natomiast zawodnik stojący przy siatce powinien być w gotowości do woleja, czyli z uniesioną na wysokość oczu główką rakiety, poruszając się na palcach nóg. Przećwicz też zagrania passing shota z bekhendu.
passing shot po linii
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
8. Wolej po linii
Celem ćwiczenia jest wyrobienie nawyku gry wolejem „po linii” gdy piłka jest niska lub wyrzucająca
Trener zagrywa z koszyka płaską piłkę nisko nad siatką. Zawodnik ma zagrać wolejem wzdłuż linii w wyznaczony cel C1. Drugą piłkę trener podaje wyżej, a zawodnik  po pierwszym woleju ma zbliżyć się do siatki i zagrać drugą piłkę do linii bocznej.
.
9. Wolej „do boku”
Celem ćwiczenia jest wyrobienie nawyku gry wolejem do linii bocznej, gdy piłka jest powyżej siatki.
Trener podaje krótką piłkę przed linię serwisową, do której zawodnik musi dojść i zagrać approach shot w kierunku trenera. Ten odgrywa piłkę dość wysoko nad siatką, zaś zawodnik ma zagrać mocnego woleja do linii bocznej. Jeden lub dwóch zawodników „obstawia” lewą stronę kortu, aby zagrać jeszcze passing shota. Zawodnik przy siatce ma jeszcze jedną szansę na zagranie kończącego woleja.
Trener powinien zwracać uwagę na to, aby zawodnik był przy siatce cały czas w ruchu oraz po każdym woleju zbliżał się do siatki, zamykając ją.
wolej 1 drill.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
10. Ćwiczenie wolejowe przygotowujące do gry przy siatce w grze podwójnej.
Trener nagrywa piłkę do zawodnika stojącego po drugiej stronie siatki. Ten gra wolejem do stojącego przed nim partnera, a następnie rozpoczyna się wymiana wolejowa pomiędzy partnerami zgodnie z zaznaczoną kolejnością podań. Gra toczy się do momentu popełnienia błędu przez którego z graczy. Można zmienić kolejność podań – pzawodnik otrzymujący piłkę od trenera pierwsze podanie zagrywa nie na wprost , lecz po przekątnej.
koperta - debel
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
11. Ćwiczenie przeznaczone dla deblistów, mające rozwijać ich umiejętności przechwytywanie piłki przy siatce, zarówno z returnu, jak i z wymiany. Zawodnik staje w karze serwisowym. Trener zagrywa piłkę po krosie, tak jakby grał return w deblu. Zagranie powinno być z dołu, po odbiciu piłki o kort. Zawodnik powinien być skoncentrowany na piłce, tak aby zacząć ruch w kierunku lecącej piłki nie wcześniej niż podawana przez trenera piłka odbije się od ziemi.
wolej_przechwyt przy siatce
  • Rankingi ATP i WTA

    Rankingi ATP i WTA
  • Graj w debla…lepiej!

  • Budowa rakiety