Taktyka/rozgrywanie piłki

1. Ćwiczenie na antycypację . Uczy podejmowania szybkich decyzji taktycznych.

Jeżeli piłka jest głęboka i pod linię końcową, zawodnik 1 powinien odegrać głęboką, obronną  piłkę na środek kortu. Jeżeli piłka jest krótka, zawodnik 1 powinien ją zaatakować i zagrać ją w któryś z narożników. Istotą ćwiczenia jest jak najszybsze rozpoznanie długości i trudności piłki i podjęcia właściwej decyzji odnośnie kierunku zagrania przed odbiciem piłki o kort  (!). W momencie jak piłka przelatuje nad siatką, zawodnik powinien krzyknąć „czerwone”, jeżeli piłka będzie głęboka i trudna lub „zielone” jeżeli ocenia piłkę jako łatwą. W zależności od tego czy piłka jest „czerwona” lub „zielona”, odgrywa piłkę na środek lub w narożnik. czerwone-zielone
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
2. Jedno z ćwiczeń wykorzystujących głębokie zagranie na środek kortu w celu zamknięcia kątów kontratakującego przeciwnika. Trener podaje piłkę w okolice linii serwisowej. Gracz 1 gra atakuje piłkę celując w zaznaczony obszar. Zawodnik 2 stara się odegrać piłkę i minąć gracza 1, a ten z kolei stara się przechwycić piłkę grając wolejem.

Po 7-10 zagraniach – zmiana stron. Trener może zmienić narożnik aby zawodnik 1 atakował z bh.
.
taktyka_gra na środek_approach shot
.
…..
,.
.
.
.
.
.
.
.
.
3. Unikaj środka – ćwiczenie taktyczne dla średniozaawansowanych, mające wyrabiać w nich nawyk  unikania grania w środek kortu, jako miejsca, z którego przeciwnik może wyprowadzić łatwy atak.

Trener podaje z koszyka 4 piłki: dwie długie, dwie krótkie. Zawodnicy mają za zadanie zagrać je w taki sposób, aby nie wylądowały w zaznaczonym wokół trenera polu. Każdy zawodnik ma 3 „życia”,  jeżeli piłka wyląduje w zaznaczonym polu, traci jedno życie. Wygrywa zawodnik, który zachował najwięcej „żyć”.
Wskazówki dla trenera: zachęcaj zawodników do gry bezpiecznym krosem, gdy odgrywają długie piłki i ataku po linii w odpowiedzi na krótkie piłki.

taktyka - unikaj środka.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
4.
taktyka_gra na środek
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
  • Rankingi ATP i WTA

    Rankingi ATP i WTA
  • Graj w debla…lepiej!

  • Budowa rakiety