Gra ze środka kortu

Po twoim mocnym serwisie lub zagraniu, przeciwnik odegrał słabą, krótką piłkę. Co dalej?

Zawodowi gracze atakują krótką piłkę z dużą pewnością I skutecznością. Atak na krótką piłkę dla gracza klubowego to najczęściej za każdym razem duże wyzwanie. Dobre odegranie krótkiej piłki nie jest łatwe, wymaga dobrego przygotowania technicznego i taktycznego. Gdy już piłka znajdzie się po naszej stronie siatki, może upaść w wielu miejscach kortu, może odbić się wysoko, może mieć dużą rotację. W zależności od tego, gdzie jesteś w danym momencie na korcie będzie miało wpływ na to, jak będzie można daną piłkę zagrać.

Zawodowcy dochodząc do krótkiej piłki nie myślą wcale: “teraz muszę zagrać winnera”. W żadnym wypadku nie byłoby to  prawidłowe podejście.  Pierwsze co robią, to wyznaczają cel, następnie kierują tam piłkę, a następnie, jeżeli to konieczne, idą do siatki aby zagrać kończącego woleja. Najlepsi gracze mają na pamięć opanowane sekwencje gry w takich sytuacjach. Dlatego też w takiej sytuacji należy się maksymalnie skoncentrować na piłce, aby dalszy przebieg wymiany odbył się pod nasze dyktando. A oto wskazówki, jak to zrobić:

 

1. Krótką piłkę należy przede wszystkim wywalczyć. Obserwuj swojego przeciwnika, jego słabe strony, a następnie wykorzystaj jego słabości, grając na nie.

 

2. Aby dojść do krótkiej piłki, będziesz musiał wykonać co najmniej kilka kroków. Dochodzą do piłki, miej już rakietę z tyłu, gotową do uderzenia. Regułą jest jak najszybszy start i bieg do piłki, tak aby mieć jeszcze czas na zwolnienie (aby nie wbiec na piłkę) i ustawienie się do uderzenia.

 

3. Wysokość odbicia piłki i to, czy utrzymujesz balans ciała, będą miały wpływ na to co będziesz w stanie zrobić z piłką.  Niezależnie jednak od tego, pamiętaj, twoim zadaniem nie jest „zabicie” piłki! Nie ma potrzeby uderzać z całej siły. To z pewnością spowoduje błąd. To co trzeba zrobić to „wrzucić” na luz,  i nadać główce rakiety jak największą prędkość w celu nadania piłce rotacji w momencie zagrania.

 

4. Jeżeli twój plan to zagranie piłki kończącej, to wybacz, ale to zły plan. Taką piłkę należy rozegrać w dwóch krokach: najpierw zagranie, które sprowokuje łatwą do przewidzenia i do skończenia odpowiedź przeciwnika. Potem wykończenie akcji, najczęściej wolejem. Jeżeli uda się zagrać przy okazji winnera – świetnie, ale to nie może być twój główny cel.

 

5. Gdzie zagrać piłkę?

Jeżeli twój przeciwnik stoi za linią końcową – graj drop-szota lub w kierunku linii bocznej. Jeżeli przeciwnik znajduje się w korcie lub na linii końcowej – graj głęboką piłkę po krosie, wzdłuż linii lub na środek.  Decyzja będzie zależała od twojej pozycji na korcie, od tego jakie zagranie jest twoją silną stroną i jaka jest słaba strona przeciwnika. Twoje zagranie musi być bezpieczne, ponieważ twoim zadaniem jest wygranie punktu, a nie zagranie piłki kończącej. A to duża różnica pomiędzy jednym a drugim.

 

Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań taktycznych ilustrujących powyższe zasady.

1. Jeżeli piłka jest krótka i poniżej siatki…

… wtedy bezpiecznie zagraj slajsem wzdłuż linii bocznej, a następnie idź do siatki aby zakończyć wymianę wolejem. Bardzo istotne jest, aby Twój slajs był zagrany głęboko w kort przeciwnika.
3.1. krótka piłka pod siatką
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
2. Jeżeli piłka jest krótka i poniżej siatki…
… wtedy zagraj dropszota po linii. Jeżeli dropszot będzie za długi, zrób krok do siatki i bądż gotowy do obrony wolejem.
3.3. krótka piłka pod siatką.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
3. Jeśli piłka jest krótka i powyżej siatki….

 … wtedy graj płasko i wzdłuż linii bocznej, a następnie idź do siatki aby zakończyć wymianę wolejem.

3.2. krótka piłka nad siatką

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
4. Jeśli piłka jest krótka i powyżej siatki….

… wtedy mocno zagraj po krosie, ale tak aby przeciwnik nie przewidział zbyt wcześnie kierunku twojego zagrania.
.
3.4. krótka piłka nad siatką
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
5.

Jeśli krótka piłka pada na środek kortu…
…. a Ty najlepiej grasz z forhendu, obiegnij bekhend i zagraj w bekhendowy narożnik przeciwnika. Idź następnie do siatki, aby zagrać wolejem.
3.5 odwrotny forhend
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
6. Jeśli krótka piłka pada na środek kortu…

…. możesz ją również odegrać na środek, ale głęboko pod końcową linię, a następnie ruszyć do siatki, aby zagrać woleja. Grając głęboko utrudnisz przeciwnikowi zagranie kątowe i minięcie Cię przy siatce.
3.4. krótka piłka na środek
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
7. Jeśli krótka piłka pada na środek kortu…
…. możesz zagrać wysoką piłkę na bekhend przeciwnika, głęboko pod końcową linię. Spodziewaj się słabej, krótkiej piłki, łatwej do skończenia wolejem lub smeczem.
 3.4. krótka piłka na środek_lob
  • Rankingi ATP i WTA

    Rankingi ATP i WTA
  • Graj w debla…lepiej!

  • Budowa rakiety