Sezon na szkołę (tenisową)

Jak wybrać szkółkę tenisową ?

Wraz z wiosną, zacznie się sezon szkółek tenisowych. Ale jak wybrać tą najlepszą dla naszego dziecka? Na co zwracać uwagę i czym kierować się przy wyborze szkółki, w której nasze dziecko zacznie  uczyć się gry w tenisa, radzi Jacek Multan z warszawskiego klubu Tie Break.

– Gdzie prowadzone są zajęcia dla najmłodszych? – kort czy hala metodyczna?

Zajęcia dla małych dzieci powinny  odbywać się w specjalnie przystosowanych i przygotowanych warunkach, a to można uzyskać tylko na sali metodycznej lub ewentualnie   gimnastycznej. Powinien być to obiekt wyposażony w sprzęt treningowy, nawierzchnię dywanową(to ideał),  dobrze  ogrzewany i oświetlony, a najważniejsze BEZPIECZNY dla dzieci.

– Kto prowadzi zajęcia? Czy  trenerzy mają uprawnienia i licencje Polskiego Związku Tenisowego?

Licencja PZT  potwierdza właściwe kwalifikacje trenerów. Trener to kluczowe ogniwo w procesie nauczania. Warto podejrzeć pracę instruktora / trenera w trakcie zajęć próbnych. Zwróćmy uwagę, czy trener jest uprzejmy dla dzieci, czy umie nawiązać z nimi kontakt, czy łatwo komunikuje się z dziećmi.

– Według jakiego programu szkoleniowego pracują instruktorzy z dziećmi?

Polski Związek Tenisowy promuje i rozpowszechnia program nauki tenisa dla dzieci pod nazwą Tenis 10. Jest to nowoczesny, kompleksowy i dopracowany metodycznie  program, stosowany od kilku lat w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zawiera on najnowsze trendy  metodyczne i pomysły treningowe. Rzecz jasna,  każdy proces nauczania, który jest zaplanowany, usystematyzowany i skuteczny jest dobry, jednak każdy trener chcący uczyć dzieci powinien dobrze orientować się w założeniach programu Tenis 10.

– Jaką ofertą dysponuje klub dla dzieci rozpoczynających / kontynuujących swoją przygodę z tenisem?

Przyjmuje się, że ilość treningów w tygodniu powinna wynosić od 2 do 4 godzin tygodniowo (w zależności od wieku i zaawansowania), czas trwania zajęć 60 – 90 min.  w zależności od profilu grup:   dłużej dla grup sportowych (tzn. bardziej wyczynowych) i krócej dla rekreacyjnych .

– Ile osób jest w jednej grupie?

W grupach powinno być nie więcej niż 7 dzieci (w najmłodszych 4-6 latkach) i 5- 6 dzieci w starszych grupach,

– Czy można przyjść, zobaczyć jak dzieci ćwiczą i uczestniczyć w zajęciach próbnych?

Regularne zajęcia powinny odbywać się bez udziału rodziców, lecz za pierwszym razem obecność rodzica bardzo często pomaga w oswojeniu się dzieci z nowym otoczeniem, grupą, trenerem. Tak więc na pierwsze zajęcia rodzice powinni wejść bez żadnych ograniczeń.

– Jaka jest cena za zajęcia?

Cena z reguły zależy od liczebności grupy, kosztu kortu i stawki trener oraz pory roku (zima droższa). W Warszawie lub dużych miastach ceny z reguły wahają się od  200 zł do 300 zł miesięcznie za zajęcia dwa razy w tygodniu. W klubie Tie Break*, w którym pracuję, jest to kwota 210 zł.

 

Po pierwszych zajęciach, w których uczestniczyć będą Wasze dzieci, wszystko będzie jasne. Albo będą one na tyle wciągające, że Wasze dziecko będzie chciało przyjść ponownie, albo nie będą na tyle interesujące, aby zachęcić dziecko do ponownego spotkania z trenerem i grupą.

Wizyta w kilku klubach pozwoli Państwu na pewno wyrobić sobie zdanie, który z nich jest najlepszy.

Oczywiście należy obserwować postępy  tenisowe dziecka i wspierać go w pokonywaniu  trudności.  Zadowolenie, uśmiech na buzi i emocje na i po treningu  oznaczać będą jedno –   warto zapisać nasze dziecko na zajęcia tenisowe.

Zapraszamy i zachęcamy!

 

Autor artykułu, Jacek Multan,  to absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, jest trenerem tenisa i nauczycielem wychowania fizycznego w klasach sportowych. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć dla dzieci w ramach programu Tenis 10.

 

  • Klub TieBreak w Warszawie otrzymał w 2013r. nagrodę PZT za zajęcie 3. Miejsce w rywalizacji na nalepszy klub Tenisa 10.