Tato, kup mi rakietę

tennis kid 2Moje dzieci chcą zacząć grać w tenisa. Jakie rakiety mamy im kupić? Czym różnią się one od rakiet, którymi grają dorośli?

Dzieci powinny grać odpowiednio mniejszymi rakietami niż dorośli. Jeżeli poprosimy o pomoc sprzedawcę w sklepie, powinien on  zadać nam co najmniej dwa pytania: ile lat ma nasze dziecko i jakiego jest wzrostu, ewentualnie czy jest wyższe czy niższe niż jego rówieśnicy w klasie. Ponieważ nie ma standardowej skali, która dopasowuje długość rakiety do wieku gracza i jego wzrostu (załączona poniżej tabelka prezentuje wielkości orientacyjne) , rodzic może wybrać rakietę o rozmiar większy lub mniejszy w zależności od tego, czy dziecko ma wzrost odbiegający od średniego albo w górę, albo w dół.

Długość rakiety Wiek dziecka Wzrost dziecka w cm
19” > 2 lat 87-99
21” 4 lata i więcej 100-110
23” 6 lat i więcej 111-122
25” 8 lat i więcej  123- 138
26” lub 27” 11 lat i więcej 139+

Dobrze jest, jeżeli umiejętności tenisowe dziecka też są wzięte pod uwagę przy zakupie rakiety. Dla nie znających sportu rodziców będzie to stanowiło niestety problem, więc nie będziemy tej kwestii rozwijać, tym bardziej jeżeli jest to pierwsza rakieta dziecka, a poziom jego umiejętności jest zerowy.

Jeżeli chcemy, aby dziecko nie wyrosło nam zbyt szybko z kupionego sprzętu, można nabyć rakietę  o jeden rozmiar większy. Ważne jest jednak, aby taka rakieta nie była zbyt ciężka ani zbyt długa (zmusza dziecko do zbyt wczesnego zamachu), a to utrudnia grę i  zabiera  dziecku przyjemność z gry.

Sprawdźmy również, czy uchwyt rakiety wygodnie leży w ręku dziecka. Za duży uchwyt  utrudni dziecku nauczyć się prawidłowych chwytów rakiety.

Tak więc podsumowując: Wiedza niezbędna do tego aby kupić swojemu dziecku rakietę nie jest jakąś wiedzą obszerną i tajemną, i po przeczytaniu tego postu większość z Was będzie wiedziała o co zapytać w sklepie. Należy jednak pamiętać, że źle dobrana rakieta może prowadzić do utrwalania u dziecka złych nawyków ruchowych. Aby więc uniknąć błędu, przed pierwszym zakupem poradźmy się jeszcze trenera.

Polecane modele :

Babolat Pure Drive Junior 25

Head Speed 25 Comp

Wilson Steam Junior 25

(powyższe modele o długości 25 cali, dostępne są także rozmiary 21 i 23 cale)