Siła koncentracji

Zdarza się, że mamy  problemy z utrzymaniem  koncentracji podczas meczu tenisowego. Kilka dobrze zagranych gemów, potem błąd, dekoncentracja i strata punktów jeden po drugim. Kto z grających na punkty tego nie zna… Co robić, aby utrzymać swoją  koncentrację przez cały mecz?

 *****

Mentalna wytrzymałość jest kluczem do dobrej  gry w tenisa i w efekcie wygranej. W wielu meczach, zwłaszcza tych rozgrywanych na wysokim poziomie, o zwycięstwie decydują pojedyncze punkty. To co wyróżnia najlepszych zawodników to zdolność koncentracji w krytycznych momentach meczu.

Więc co można zrobić, aby utrzymać koncentrację w trakcie całego meczu? Otóż można stworzyć sobie pewne „rytuały”. Wykonując pewne czynności i ćwiczenia mentalne w przerwach pomiędzy punktami, może przejść długą drogę w kierunku wyćwiczenia koncentracji swojego umysłu na wykonaniu zadania np.: dobrego serwisu.. Takie rytuały mogą być tak proste, jak przestawienie strun rakiety  tuż przed serwisem lub wycieranie sobie twarzy ręcznikiem po każdym punkcie lub poprawianie włosów (vide Federer) lub odzieży (Nadal, Roddick).

Kluczem do sukcesu jest nie tyle treść tych rytuałów ale ich powtarzalność i timing. Ich wykonywanie zawsze w ten sam sposób pomoże Wam „wyluzować” się i utrzymać pewność siebie. Pamiętaj, że moc rytuału leży w samej jego  znajomości, a tego można nauczyć się poprzez ciągłe jego powtarzanie.