Pierwsze sekundy…

Zbliża się nasze pierwsze spotkanie z naszym  nowym klientem. Umówiliśmy się z nim na korcie, znamy się wyłącznie przez telefon, ani on , ani ty jeszcze się ani razu nie widzieliście… Czy ty, jako instruktor lub trener,  jesteś dobrze przygotowany  do takiego spotkania? Pamiętaj, że jak już się zobaczycie, liczy się pierwsze wrażenie. Właśnie to pierwsze 5-10  sekund jest kluczowe do tego, jak zostaniesz oceniony przez klienta i jaki wizerunek siebie zbudujesz w jego pamięci na długi czas.  To właśnie w tym czasie decyduje się to, czy klient oceni Cię jako człowieka wesołego, pogodnego, przyjacielskiego i fachowego czy ponuraka i ignoranta. A to bezpośrednio przełoży się na to, czy ten klient wróci do Ciebie na następną lekcję tenisa.

A oto kilka rad, jak zachować się na pierwszym spotkaniu z klientem, aby trener tenisa kojarzył się twojemu  klientowi z sympatycznym, wartym kolejnego spotkania, człowiekiem.

1. Spotkaj się z klientem najlepiej bezpośrednio na korcie, uściśnij mu rękę, przedstaw się – i najważniejsze: uśmiechaj się!

Pod żadnym pozorem nie powinieneś mieć wtedy założonych okularów przeciwsłonecznych!!! Pamiętaj: kontakt wzrokowy na tym etapie jest bardzo, bardzo ważny!

2. Powiedz klientowi, że się bardzo cieszysz z faktu, że będziesz mógł go uczyć tego wspaniałego sportu, jakim jest tenis. Powiedz parę słów o sobie – jak długo grasz, o swoich sukcesach sportowych lub trenerskich, itp.

3. Zapytaj klienta, jakie są jego oczekiwania, jeżeli chodzi o lekcje tenisa. Czy może ma jakieś konkretne prośby związane z lekcjami? Wysłuchaj go do końca, nie przerywając mu!

4. Jeżeli Twój klient jeszcze nie grał w tenisa, opowiedz mu o korcie: jakie kort ma rozmiary, jak nazywają się poszczególne linie, na jakiej wysokości wisi siatka, itp. Powiedz też krótko o zasadach gry.

Taki wstęp należy zrobić po to, aby klient poczuł się bardziej komfortowo w nowym dla siebie środowisku zanim zacznie przebijać piłkę.

5. Wyjaśnij, jak zbudowana jest rakieta, nazwij wszystkie jej części.

6. Przejdź następnie do wyjaśnienia,  jakie są chwyty rakiety. Wystarczy, że poświęcisz temu minutę – klient i tak nie zapamięta wszystkich rodzajów chwytów. Jeżeli dopiero zaczyna naukę, wystarczy że pozna chwyt kontynentalny. Ułóż mu lub jej  prawidłowo w dłoni  uchwyt rakiety do chwytu kontynentalnego.

7. Następnie odłóż rakietę i przejdź do pierwszego ćwiczenia. Rakieta na razie nie będzie potrzebna…..

O ćwiczeniach na pierwszą lekcję tenisa napiszemy już wkrótce!