Uwaga na siatkę!

J&S cup 2007 020Piłka wylądowała tuż za siatką, odbiła się wysoko… Stuprocentowa okazja, aby zdobyć punkt! Zagrywasz z całej siły… Przeciwnik stojący pośrodku kortu nie ma żadnych szans… Lecz Twoja rakieta w trakcie zagrania przechodzi nad siatką, przekraczając granicę Twojej połowy kortu… Rywal natychmiast reklamuje tak pięknie zdobyty punkt, twierdząc że punkt należy się jemu. Ale czy na pewno z powodu przełożenia rakiety na drugą stronę siatki straciłeś punkt?

Wbrew powszechnej opinii, przełożenie rakiety przez siatkę na stronę rywala w trakcie gry jest równoznaczne ze stratą punktu. Owszem, gracz traci punkt, jeżeli kontakt piłki z rakietą nastąpił w momencie, gdy rakieta była przełożona przez siatkę na stronę przeciwnika.

Natomiast jeżeli moment kontaktu nastąpił gdy piłka była na Twojej stronie kortu, a przełożenie rakiety na drugą stronę siatki miało miejsce już po odbiciu piłki (np. zawodnik zagrał obszernym forhendem ponad siatką, nie dotykając jednak siatki!!), wtedy zagranie takie zaliczamy jako prawidłowe, zaś przełożenie rakiety na drugą stronę siatki nie powoduje utraty punktu.

W przypadku gry bez sędziego, decyzję o prawidłowości zagrania w powyższym przypadku, podejmuje zawodnik, który zagrywa piłkę, nie jego rywal.