Krótka piłka… i co dalej?

Po twoim mocnym zagraniu, przeciwnik odegrał słabą, krótką piłkę. Co dalej?federer 4

Zawodowi gracze atakują krótką piłkę z dużą pewnością I skutecznością. Atak na krótką piłkę dla gracza klubowego to najczęściej za każdym razem duże wyzwanie. Dobre odegranie krótkiej piłki nie jest łatwe, wymaga dobrego przygotowania technicznego i taktycznego. Gdy już piłka znajdzie się po naszej stronie siatki, może upaść w wielu miejscach kortu, może odbić się wysoko, może mieć dużą rotację. W zależności od tego, gdzie jesteś w danym momencie na korcie będzie miało wpływ na to, jak będzie można daną piłkę zagrać.

Zawodowcy dochodząc do krótkiej piłki nie myślą wcale: “teraz muszę zagrać winnera”. W żadnym wypadku nie byłoby to  prawidłowe podejście.  Pierwsze co robią, to wyznaczają cel, następnie kierują tam piłkę, a następnie, jeżeli to konieczne, idą do siatki aby zagrać kończącego woleja. Najlepsi gracze mają na pamięć opanowane sekwencje gry w takich sytuacjach. Dlatego też w takiej sytuacji należy się maksymalnie skoncentrować na piłce, aby dalszy przebieg wymiany odbył się pod nasze dyktando. A oto wskazówki, jak to zrobić:

 

1. Krótką piłkę należy przede wszystkim wywalczyć. Obserwuj swojego przeciwnika, jego słabe strony, a następnie wykorzystaj jego słabości, grając na nie.

 

2. Aby dojść do krótkiej piłki, będziesz musiał viagra sans ordonnance wykonać co najmniej kilka kroków. Dochodzą do piłki, miej już rakietę z tyłu, gotową do uderzenia. Regułą jest jak najszybszy start i bieg do piłki, tak aby mieć jeszcze czas na zwolnienie (aby nie wbiec na piłkę) i ustawienie się do uderzenia.

 

3. Wysokość odbicia piłki i to, czy utrzymujesz balans ciała, będą miały wpływ na to co będziesz w stanie zrobić z piłką.  Niezależnie jednak od tego, pamiętaj, twoim zadaniem nie jest „zabicie” piłki! Nie ma potrzeby uderzać z całej siły. To z pewnością spowoduje błąd. To co trzeba zrobić to „wrzucić” na luz,  i nadać główce rakiety jak największą prędkość w celu nadania piłce rotacji w momencie zagrania.

 

4. Jeżeli twój plan to zagranie piłki kończącej, to wybacz, ale to zły plan. Taką piłkę należy rozegrać w dwóch krokach: najpierw zagranie, które sprowokuje łatwą do przewidzenia i do skończenia odpowiedź przeciwnika. Potem wykończenie akcji, najczęściej wolejem. Jeżeli uda się zagrać przy okazji winnera – świetnie, ale to nie może być twój główny cel.

 

5. Gdzie zagrać piłkę?

Jeżeli twój przeciwnik stoi za linią końcową – graj drop-szota lub w kierunku linii bocznej. Jeżeli przeciwnik znajduje się w korcie lub na linii końcowej – graj głęboką piłkę po krosie, wzdłuż linii lub na środek.  Decyzja będzie zależała od twojej pozycji na korcie, od tego jakie zagranie jest twoją silną stroną i jaka jest słaba strona przeciwnika. Twoje zagranie musi być bezpieczne, ponieważ twoim zadaniem jest wygranie punktu, a nie zagranie piłki kończącej. A to duża różnica pomiędzy jednym a drugim.

 

Aby poznać taktykę gry ze środka kortu, spójrz na stronę „Niebieski kort”, gdzie znajdziesz sekwencję zagrań służących skutecznemu odegraniu krótkiej piłki.